Prije predugo vremena obećao sam jednom mladom gospodinu kojeg sam trenirao da ću složiti članak na temu opremanja home gyma. Odnosno opreme potrebne za kućnu teretanu. Kako to inače biva zakomplicirao sam problematiku pa ću složiti nekoliko varijanti ovisnih o budžetu pojedinca.
Generalno mislim da je home gym dobra opcija za ljude koji nemaju vremena i/ili nisu previše društveni. Klasična teretana ima svoje mane, ali jedan nezamjenjivi aspekt je okruženje. Ja sam ne bi mogao trenirati u prostoru gdje živim, ali imao sam online ljude koji to rade i pridržavaju se lakše nego inače. Kontinuitet u treningu znači više nego bilo koja varijanta; kad kažem bilo koja – stvarno mislim bilo koja.
U to ime ide članak za ekipu koja si planira kod kuće složiti gym, ovako bi izgledale opcije gyma koji bi mene kao trenera učinio sretnim.
Cijene iz članka vući ću sa stranice www.chelichana.hr jer mi je najjednostavnije i većini kod nas najprihvatljivije cijenom i uvjetima. Napraviti ću shemu tri razine: Budget, Basic +, Premium.
BUDGET
Osnova i dugoročno najisplativiji dio opreme za težinski trening je (“Olimpijska”) šipka i set pripadajućih utega. Šipka neka bude adekvatno nazubljena s urednim ležajevima. Dobra (Olimpijska) šipka teži 20kg, ima promjer hvata 28 mm i “rukave” (dio gdje stavljamo utege) promjera 50 mm. Takva šipka je optimalna jer omogućuje da na nju u budućnosti stavimo bilo koji uteg promjera 50 mm što je standard za olimpijska dizanja pa time i mrtva dizanja, čučnjeve, potiske i srodne vježbe. Često setovi utega iz fitness dučana u robnim centrima nisu univerzalni, što znači da su kompatibilni samo sa šipkom iz istog seta. Izbjegavajte takve šipke i utege.
Bitna stavka kod utega je njegov promjer što diktira na kojoj visini će biti šipka od poda. Generalno za mrtva dizanja potreban je uteg promjera 450 mm (45 cm) koji će staviti šipku na visinu od 22 cm i otprilike na polovici visine vježbačeve potkoljenice (za više pročitajte Nikin članak o visini šipke u deadliftu).
Bumperi ili olimpijski utezi?
Ta dilema najviše ovisi o podlozi koju koristimo za dizanje i budžetu.
Prednosti bumpera (=utega od gume): Jeftiniji, mogu se koristiti na gorim podlogama, generalno podnose veće nasilje i možete zbog njihove veličine izgledati impresivnije na instagram fotkama, šalim se naravno.
Prednosti olimpijskih: Točnost (težina im je strogo kalibrirana), više ih stane na šipku od bumpera jer su tanji i možete se prijateljima pohvaliti s njima (ako su vaši prijatelj ja i par % populacije teretane).
Jeftiniji utezi i varijante su upravo to, jeftiniji. Često su to utezi koji nemaju željene dimenzije za mrtvo dizanje i olimpijska dizanja, ali u kombinaciji s bumperima ili olimpijskima, ta mana nestaje. Od utega trebate barem: 2x20kg (bumper) 2x10kg (bumper) 2×5 (bumper – ako će netko manje snažan trenirati na njima) i još jedno 100-injak kg utega koji stanu na šipku kako postanete snažniji.
Stalak (teleskopski) za čučanj i potiske stavljam pod osnovnu opremu iako se dobar trening možemo odraditi i samo “s poda”. Stalak će nam omogućiti izvedbu SIGURNIJIH i težih čučnjeva i potisaka.
Gumena podloga biti će dovoljna za početak da zaštitimo opremu kod spuštanja ili u slučaju bacanja.
FINALNI IZRAČUN:
- Olimpijska šipka – 1500kn
- Utezi – Bumperi će biti oko 25-35 kn/kg
-Jefinije varijante cijenom će biti kao jeftiniji bumperi ili čak ispod - Stalak – Koštat će nešto manje od 2000kn
- Gumena podloga – 2x 100x100x2cm biti će oko 500 kn.
Ukupna investicija: 8 500kn za opremu i 180kg utega (ukupno 200kg sa šipkom).
BASIC +
Ova kategorija ne mijenja puno. Teleskopski stalak zamijenit ćemo s full rackom (kavezom). Kavez nam omogućuje sigurniji trening pogotovo kada treniramo sami kod kuće bez trening partnera da nam pomogne u slučaju da izgubimo kontrolu nad utegom ili izvedbom.
Kavez ima osigurače (metalne šipke ili svojevrsne remene) koje stavimo na određenu visinu i omogućuju šipci da ne ode/padne ispod te razine (i potencijalno nas “poklopi”). Što znači da ćemo njih postaviti recimo na visini od otprilike 3-5cm ispod dubine na koju nam šipka dođe u dnu čučnja.
Osim toga, kavez je stabilniji i omogućuje nam veći broj vježbi poput recimo popularnog bench pressa.
Bench, kao što mu i ime govori, zahtjeva klupicu. Pa ćemo i nju ubaciti u računicu.
Dodat ćemo nekoliko guma za zagrijavanje i/ili izolacijske vježbe po potrebi.
Isto tako možemo ubaciti i koju specijalnu šipku, ali ćemo to ostaviti za “Premium paket”.
FINALNI IZRAČUN:
- Olimpijska šipka – 1500 kn
- Utezi – Bumperi će biti oko 25-35 kn/kg
-Jefinije varijante cijenom će biti kao jeftiniji bumperi ili čak ispod - Kavez – oko 4500 kn
- Gumena podloga – 2x 100x100x2cm biti će oko 500 kn
- Podesiva klupica – 1x 3200kn
- Gume – 3 različite težine ukupno 500-injak kn.
Ukupna investicija: 14 700kn za opremu i 180kg utega (ukupno 200kg sa šipkom).
PREMIUM
Osnovnu spremu za dobar gym imamo u gore navedenom paketu. No ako ste odlučili investirati veću svotu onda ćemo u računicu ubaciti i nešto bonus opreme: specijalna šipka (trap bar), bučice, stalak i nastavak za kavez.
FINALNI IZRAČUN:
- Olimpijska šipka – 1500kn
- Trap bar – 1500kn
- Utezi – Bumperi će biti oko 25-35 kn/kg
Jefinije varijante cijenom će biti kao jeftiniji bumperi ili čak ispod. - Kavez – oko 4500 kn
- Landmine + 2 nastavka – 2000 kn
- Gumena podloga – 2x 100x100x2cm biti će oko 500 kn
- Podesiva klupica – 1x 3200 kn
- Gume – 3 različite težine ukupno 500-injak kn.
- Bučice – 2-30kg – 8100 kn
- Stalak za bučice – 2200 kn
Ukupna investicija: 24 200kn za opremu i 180kg utega (ukupno 200kg sa šipkom) + bučice
PROTEINSKI ŠEIK
Ako ste odlučili glumiti proteinskog šeika i nemate pojma gdje bi potrošili novce – ne brinite postoji oprema i za takve! Podići ćemo kvalitetu šipki, utega, ubaciti cardio spravu ili dvije i spravu s kablovima. Neću staviti traku za trčanje jer i dalje možete trčati vani. Moramo biti razumni.
FINALNI IZRAČUN:
- Eleiko IPF Powerlifting Competition Set (šipka i 435kg utega) – 32000kn
- Trap bar – 1500kn
- Monster rack (Kavez) – oko 6400 kn
- Landmine + 2 nastavka – 2000 kn
- Deadlift platforma – 5 800 kn
- Podesiva klupica – 1x 3200 kn
- Gume – 3 različite težine ukupno 500-injak kn
- Bučice – 2-30kg – 8100kn
- Stalak za bučice – 2200kn
- Veslački ergometar – 11000kn
- Saonice i 12.5m podloge – 1600kn + 7000kn
- Cross mašina i nekoliko nastavaka 13000kn + 2000 kn
Ukupna investicija: 94 500kn
Naravo ova posljednja investicija tu je kao šala, na teretanu se može potrošiti stotine tisuća kuna, ali to nije ideja kučne teretane. Ideja su (vrlo) dobri uvjeti za relativno malo novaca.
Iako se to čini nemala svota – šipka, utezi i kavez su najbolji omjer uloženog i dobivenog.
Sprave osim svojih ZNATNIH ograničenja koštaju višestruko više.
Paket koji bi preporučio večini je “basic +” i mislim da će vas služiti dugo vremena. Dodatnih utega uvijek možete kupiti, a šipka i stalak traju zauvijek ako se dobro održavaju.
Matej